Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HALK OZANI ABDULVAHAP KOCAMAN KÖYÜNDE ve MEZARI BAŞINDA ANILDI

 Şair ve halk ozanı Abdulvahap Kocaman, ölümünün 11’inci yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Koçlu köyünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kadirli Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı şubesi ve Kadirli Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen Abdulvahap Kocaman’ı anma şenlikleri doğum yeri olan Koçlu köyünde yapıldı. Asri Mezarlıkta mezarı başında Kur’an’ı Kerim okunarak dua edilen Kocaman için, Koçlu köyü Gölyeri mevkiinde anma etkinliği düzenlendi.

 

    Kaymakam Muhittin Pamuk, açılış konuşmasında, rahmetle andığı ve şiirlerini dinlediği Kocaman’ın Çukurova’nın yetiştirdiği önemli bir değer olduğunu ve adının yaşatılması gerektiğini ifade etti. Belediye Başkanı Ömer Tarhan ise Kadirli Belediyesi olarak âşık ve halk ozanlarına her zaman kapılarının açık bulunduğunu belirterek, ‘’Çukurova, barışın, insanlığın, sevdanın, millet sevgisinin ve vatan sevgisinin yoğrulduğu topraklardır. İşte bu yoğrulan topraklarda Âşık Feymaniler, Ayşe Çağlayanlar, Halil Karabulutlar, Karacaoğlanlar ve son olarak Abdulvahap Kocaman bu toprağın yetiştirdiği insanlardır. Bu âşıklarımız kültürümüzü değerlerimizi yansıtan insanlardır.

 

    Âşıklarımız bu geleneği devam ettirmelidir. Âşık geleneğini yaşatmak için Abdulvahap Kocaman şenliklerini yapmaya devam edeceğiz.1934 yılında doğduğu Koçlu köyünde 2005 yılında vefat eden halk ozanı ve şairimiz Abdulvahap Kocaman ile bütün şairlerimizi Allah’tan rahmet diliyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı şubesi korosu ile sanatçı Gül Ahmet Yiğit tarafından Abdulvahap Kocaman’a ait şiirlerin okunmasının ardından köyler arası voleybol turnuvasıyla âşıklar arası okuma, yazma ve canlandırma kategorilerinden dereceye girenlere altın ve plaketler verildi.

 

    Kadirli Belediyesi tarafından sıkma ve ayran ikram edilmesiyle sona eren etkinliğe İl Kültür ve Turizm müdürü Garip Yıl, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Serkan Serdaroğlu, Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, halk ozanları, sevenleri ve yakınları katıldı.